+36/52-758 822 recepcio@studiobliss.hu

FOGKŐ-ELTÁVOLÍTÁS

Állapotfelmérés és konzultáció • ultrahangos fogkőeltávolítás • fogak polirozása • a megfelelő szájhigiénia fenntartását segítő tanácsadás 

Állapotfelmérés és konzultáció • ultrahangos fogkőeltávolítás • fogak polirozása • a megfelelő szájhigiénia fenntartását segítő tanácsadás 

Mi a fogkő?

A fogkő (calculus) a fogak felszínén kialakuló meszes lerakódás, amely a nyál és az ételmaradékok között létrejövő kémiai reakciók eredménye. 

A fogkő kialakulása

A nem kellő alapossággal tisztított fogak felületén már 20 perc elteltével elkezdődik a lepedék kialakulása. A lepedék 6-10 nap után elmeszesedik, és kialakul a fogkő. Nemcsak a fogíny feletti területen, alatta is kialakulhat. Utóbbi esetben általában barnás színű vagy fekete fogkő jelenik meg. Az íny felett pedig fehéres-halványsárga, de a különféle élénk színű ételek, italok (pl. kávé, cékla stb.) elszínezhetik. A fogkő a fogsor bármelyik részét érintheti, leggyakrabban mégis az alsó metszőfogak belső oldalán, illetve a felső őrlőfogak külső felszínén jelentkezik. Ennek oka, hogy ezeken a területeken jelentős a nyáltermelés. 

A nem megfelelő fogmosás mellett egyéb tényezők is befolyásolhatják a fogkőképződést:

  • az örökletes adottságok,
  • a nyál összetétele,
  • az étkezési szokások, az étrend,
  • az életmód.

Miért lényeges a fogkő eltávolítása?

A fogkő magas magnézium- és kalciumtartalma kedvez a különféle, rosszindulatú baktériumok megtelepedésének. Ezek a baktériumok pedig különféle betegségeket okoznak, mint például a fogszuvasodás vagy az ínygyulladás. A kezeletlen ínygyulladás továbbterjedhet a fogágy szöveteire, a kialakuló fogágybetegség pedig súlyos esetben fogvesztést okozhat. A fogkő önmagában is problémát jelent. Egyrészt esztétikai szempontból előnytelen, másrészt az egészséges fogak sima felszínével szemben a felülete érdes, ez pedig elősegíti a további fokozott lepedékképződést. 

Az ultrahangos fogkőeltávolítás

A fogorvosi rendelőben használt fogkő eltávolító eszköz az úgynevezett depurátor. Ez a speciális készülék az emberi fül számára hallható tartománynál magasabb frekvencián rezeg, így az ultrahangos fogkőeltávolítás rendkívül hatékonyan, ugyanakkor kíméletesen távolítja el a fogakra rakódott fogkövet. Ez a kezelés az esetek többségében semmilyen fájdalommal nem jár, a páciens legfeljebb enyhe bizsergést érez. Ha azonban ínygyulladás vagy fogágybetegség is kialakult, jelentkezhet enyhe fájdalom. Ilyenkor helyi érzéstelenítés alkalmazható az ultrahangos fogkőeltávolítás megkezdése előtt. 

A fogkő eltávolítás menete a rendelőben

A fogkő eltávolítás menete magában foglalja az ultrahangos fogkőeltávolítást is.

  • Állapotfelmérés és konzultáció

A szájüreg állapotának felmérése és a diagnózis függvényében a szükséges kezelések egyeztetése a pácienssel. 

 

  • Ultrahangos fogkőeltávolítás

Maga a kezelés általában fél órát vesz igénybe. Mivel az ultrahangos depurátorral nem biztos, hogy minden érintett fogfelszín elérhető, a kezelés kiegészülhet bizonyos kézi eszközök használatával. Ezekre akkor is szükség lehet, ha íny alatti fogkövet kell eltávolítani. 

 

  • A fogak polírozása

Az ultrahangos fogkőeltávolítás után a fogfelszín enyhén érdes marad. A polírozás simává teszi a fogak felületét. Ehhez polírozó kefét és pasztát használunk. 

 

  • A megfelelő szájhigiéné fenntartását segítő tanácsadás

Dentálhigiénikus kolléganőnk személyre szabott tanácsokkal látja el a pácienst. Ennek során ismerteti azokat a módszereket és eszközöket, amelyek használatával a fogkő eltávolítás után megelőzhető annak gyors újraképződése. 

Mikor szükséges a fogkőleszedés?

A fogkőleszedés bizonyos betegségek esetén elengedhetetlen, de ha semmiféle megbetegedés nem tapasztalható, akkor is fontos a rendszeres fogkőeltávolítás.

Az alábbi esetekben feltétlenül sort kell keríteni fogkőleszedésre, illetve érdemes felkeresni fogorvosunkat:

  • kellemetlen lehelet,
  • elszíneződött fogak,
  • ínygyulladás esetén,
  • fogágybetegség kezelésének részeként.

A fogkő megelőzése szempontjából nagyon fontos a kontrollvizsgálatokon való részvétel. Attól függően, hogy mennyire vagyunk hajlamosak a fogkőképződésre, háromhavonta, félévente, de évente mindenképpen érdemes felkeresni a fogorvosunkat. Akkor is, ha semmilyen panaszunk nincsen.  A fogkő eltávolítása annál egyszerűbb és fájdalommentes, minél kevesebb idő telik el két fogkőleszedés között. Így a fogkő nyomán keletkező betegségek kialakulásának valószínűsége is csökkenthető. Ugyanakkor azok esetében, akik fokozottan hajlamosak a fogkőképződésre, az évi egy alkalom kevés lehet. Ezért mindig a fogorvosunk által javasolt idő elteltével látogassuk meg a rendelőt újabb kontrollvizsgálat céljából.

Lehetséges a fogkő eltávolítás házilag?

Az interneten számos módszerről olvashatunk, amelyek alapján megvalósítható a fogkőleszedés házilag. Ilyen például a szódabikarbónás fogmosás, a speciális fogkrém fogkő ellen vagy a fogkő eltávolító szájvíz használata.  A szódabikarbóna fogkő ellen sajnos nem használ – ennek ellenére tény, hogy tisztítja a fogakat. Az esetleges fehérítő hatás azonban, amit dörzshatása révén eredményez, bármilyen látványos is, a fogkő ellen egyáltalán nem hatásos. A zománc felszínét felérdesíti és a mikro résekben könnyebben megtapadnak az ételekből származó színezőanyagok így sárga fogakat kapunk.  A fogkő elleni fogkrémek legjobb esetben is csak a frissen megszilárdult fogkövet tudják fellazítani. A régebben lerakódott, betonkeménységű rétegekre azonban nincsenek hatással. Ugyanez mondható el a fogkő eltávolító szájvizek esetében is. A fogkő eltávolítás otthon tehát egyértelműen zsákutca. Egyes módszerek – például a szódabikarbónás fogmosás – helytelen vagy túlzott használata pedig károsíthatják is a fogzománcot. Ezért javasoljuk, hogy a fogkő eltávolításához mindenképpen kérjen orvosi segítséget.